Szlafrok to niezbędna pozycja w szafie. Może być tak różny — ciepły i przytulny, wygodny i praktyczny, figlarny i seksowny. Szlafrok przyda się w kąpieli, w saunie, w sypialni. Dobrze będzie założyć go do picia porannej kawy, do relaksu w fotelu po ciężkim dniu, do wyjścia z wanny czy basenu. Jak jednak wybrać szlafroki damskie, aby były idealnie dopasowane? Należy wziąć pod uwagę wiele niuansów.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze szlafroka?
Czasami można spotkać się z opinią, że szlafroka nie powinno się nosić, bo trudno go nazwać kobiecym. Jest to całkowita nieprawda, jeśli chodzi o produkty wysokiej jakości. Znane marki chętnie oferują swoim klientom naprawdę wygodne, piękne i stylowe egzemplarze. Aby jednak czuć się komfortowo w szlafroku, należy zwrócić uwagę na trzy główne kwestie:
- Po co dokładnie kupuje się szlafrok;
- Z jakiego rodzaju tkaniny jest wykonany;
- Jaki jest skład materiału.
Wszystkie rodzaje szlafroków dla kobiet można podzielić na dwie grupy. Jeden przeznaczony jest do domu, drugi — pod prysznic, do wanny lub do sauny. Główną funkcją szlafroków damskich jest skuteczne wchłanianie wody i utrzymywanie ciepła po kąpieli. Wyróżniają się lakonicznym krojem i najczęściej nie posiadają zapięć. Wystarczy je schować i przewiązać paskiem. Najbardziej praktyczne są modele z kieszeniami i kapturem.
Wersje domowe mogą być bardzo zróżnicowane. Szyte są z różnych tkanin, mogą mieć nietypowy styl i kolorystykę, haftowane, sutaszowe, koronkowe i inne elementy dekoracyjne.
Tkaniny mają znaczenie.
Struktura tkaniny w dużej mierze decyduje o funkcjonalności produktu. Najpopularniejszymi rodzajami tkanin mogą być:
- Frotte;
- Welur;
- Satyna;
- Dzianina;
- Polar;
- Wafel.
Obecnie na rynku jest tak wiele modeli szlafroków frotte, że pytanie o to, jak wybrać szlafrok frotte, może niejedną osobę wprawić w zakłopotanie.
Szlafroki mogą być wykonane z tkaniny, która jest w 100% bawełniana lub posiada w swoim składzie domieszkę włókna syntetycznego, modalnego lub bambusowego. Szlafroki damskie frotte jak np. te na tej stronie idealnie nadają się jako wersja kąpielowa. Najcenniejsze są modele z domieszką modalu (szlachetnych włókien drzewnych). Są lekkie, wchłaniają dwa razy więcej wody niż bawełna i są odporne na wielokrotne pranie.
Jak wybrać szlafrok do domu?
W domu chcesz czuć się komfortowo. Z łatwością zapewnią komfort welurowe i dzianinowe szlafroki. Mogą mieć różną długość, zamek błyskawiczny lub guziki. Wszystko zależy od osobistych preferencji gospodyni.
Krótki szlafrok z cienkim paskiem podkreśli atuty sylwetki, wydłużony model stworzy nastrój spokoju i relaksu. Jeśli chodzi o skład tkaniny, trudno sobie wyobrazić coś lepszego niż bawełna. Trzeba jednak przyznać, że niewielka ilość syntetyku (do 20%) sprawi, że produkt będzie bardziej praktyczny. Szlafrok będzie mniej marszczony, łatwiejszy do wyprania i szybciej wyschnie.
Jedwabiste lub półprzezroczyste tkaniny, gipiurowe wykończenia, głęboki dekolt sprawią, że wizerunek będzie seksowny. Takie produkty będą dobre zarówno w delikatnych pastelowych odcieniach, jak i w głębokich zmysłowych odcieniach czekolady, czerwieni, fioletu.